Zákon o cestnej premávke striktne rozlišuje v prípade poškodenia, stretu alebo zranenia počas prevádzky vozidla škodovú udalosť a dopravnú nehodu. Ako škodová udalosť sa označuje taká udalosť v cestnej premávke, pri ktorej prišlo k poškodeniu vozidla či vozidiel, no zároveň škoda niektorého účastníka nepresiahla sumu 3.990 Eur.
Ďalšou podmienkou, ktorá musí byť splnená, je to, že počas nej neprišlo k zraneniu alebo usmrteniu osoby, nebola znefunkčnená cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie alebo neunikli z vozidla nebezpečné látky, napríklad motorový olej.
V prípade, že sú všetky tieto podmienky splnené, nejedná sa o dopravnú nehodu, ale o škodovú udalosť. Treba však splniť aj ďalšie predpoklady.
Medzi ne patrí dodržanie všetkých povinností účastníkov škodovej udalosti, dohoda všetkých účastníkov škodovej udalosti o zavinení alebo miere zavinenia a vylúčenie vplyvu alkoholu alebo inej návykovej látky u niektorého z účastníkov udalosti.
Ak ide o povinnosti účastníka udalosti, každý musí okamžite zastaviť svoje vozidlo, preukázať svoju totožnosť ostatným účastníkom, poskytnúť údaje o vozidle a jeho poistení, vyplniť a podpísať tlačivo o škodovej udalosti zdržať sa požitia alkoholu či inej návykovej látky a urobiť opatrenia pre bezpečnosť a plynulosť premávky.
Ako dopravná nehoda sa označuje udalosť, pri ktorej prišlo k zraneniu alebo usmrteniu osoby podieľajúcej sa na nej, alebo prišlo k poškodeniu cesty či všeobecne prospešného zariadenia, alebo unikli nebezpečné veci či látky, alebo presiahla škoda na niektorom zo zúčastnených vozidiel alebo inom majetku spomínanú sumu 3.990 Eur.
Dopravnou nehodou je aj taká škodová udalosť, pri ktorej si jej účastníci nesplnili povinnosti, nedohodli sa na zavinení alebo je niektorý z účastníkov pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, prípadne sa odmietol podrobiť ich vyšetreniu.
Pokiaľ prišlo k dopravnej nehode, postup jej riešenia striktne stanovuje zákon o cestnej premávke. Dopravnú nehodu je potrebné ohlásiť a privolať k nej Políciu SR, ak prišlo k zraneniam, tak poskytnúť zraneným prvú pomoc a privolať záchrannú zdravotnú službu a urobiť opatrenia na záchranu ohrozených osôb alebo majetku.
Vašou povinnosťou je tiež zostať na mieste dopravnej nehody až do príchodu Polície SR alebo sa naň bezodkladne vrátiť po nevyhnutných úkonoch.
Zároveň sa zdržte konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia nehody, najmä ak ide o premiestnenie vozidiel, no nezabudnite urobiť opatrenia na obnovenie premávky. Samozrejmosťou sú preukázanie totožnosti a súčinnosť s Políciou SR.
V prípade, že nepríjemnosť na ceste, ktorá sa vám stala, nie je dopravnou nehodou, je dôležité o nej spísať záznam cez tlačivo o škodovej udalosti. Ide o dokument určený na opis a spracovanie poistnej udalosti pre poisťovňu, kde máte PZP.
Ako prvé treba v tlačive vyplniť informácie o poistníkovi a údaje o poistnej zmluve. Potom vypíšte údaje všetkých účastníkov poistnej udalosti, dátum poistnej udalosti a čo najlepšie opíšte miesto, kde k nej došlo, vrátane presnej adresy. Po vyplnení týchto základných údajov sa zamerajte na podrobný popis toho, čo sa stalo.
Nezabudnite na príčiny a okolností, ktoré udalosti predchádzali alebo počas nej nastali. Spíšte aj identifikáciu vozidla alebo vozidiel, ktoré boli zapojené do udalosti, vrátane značky, modelu, registračného čísla a informácií o technickom stave.
Po opise udalostí spíšte v tlačive komplexne všetky spôsobené škody a to na vozidle aj majetku, nezabudnite na zranenia, ktoré mohli u účastníkov škodovej udalosti nastať v jej dôsledku a popíšte aj také, ktoré sa stali pred ňou. Na záver priložte ako prílohy fotografie, svedecké výpovede, lekárske správy a iné dokumenty.
Na záver všetky údaje skontrolujte a tlačivo podpíšte. Nevyhnutný je podpis vás ako poistníka aj všetkých ostatných účastníkov. Originál pošlite do poisťovne.
Či už sa vám stane škodová udalosť alebo dopravná nehoda, vyplatí sa mať výbavu pre riešenie situácie. Nejde však len o spomínané tlačivo alebo autolekárničku.
Dôležité je mať pri sebe doklady o vozidle, technický preukaz, doklady o STK a EK, poistnú zmluvu alebo zelenú kartu ako doklad o poistení. Súčasťou praktickej výbavy by mali byť aj zápisník a písacie potreby, autonabíjačka na telefón, prípadne powerbanka. Samozrejmosťou musí byť reflexná vesta, ideálne nielen jedna.
Súčasťou povinnej výbavy je výstražný trojuholník, no je lepšie isť nad jej rámec a ak to priestorové možnosti dovoľujú, majte aj kužele, kompresor a výstražné svetlo. To isté platí aj pre druhú lekárničku, iba jedna nemusí vždy stačiť.
Praktické je mať aj sadu nástrojov na základné opravy, napríklad skrutkovače, kľúče a kliešte. Dôležitou súčasťou výbavy by mal byť hasiaci prístroj do auta, ktorý je svojou veľkosťou pomerne dobre skladný a nikdy neviete, kedy sa môže hodiť. Súčasťou vašich osobných vecí by mali byť vaše zdravotné údaje, napríklad krvná skupina.
Celá táto výbava by mala byť uložená na bezpečnom a dostupnom mieste vo vašom vozidle, aby ste mohli rýchlo reagovať a to aj vtedy, ak bude vozidlo poškodené a nejaká jeho časť ťažšie dostupná. Pevne veríme, že ju nikdy nebude treba!
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 22.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.11.2024